Tobacco Control, the world's response to the epidemic
کنترل دخانیات ،پاسخی در برابر همه گیری جهانی آن

در تقویم فدراسیون بین المللی بهداشت محیط، روز 26 سپتامبر " روز جهانی بهداشت محیط" نام گرفته است و همه ساله برنامه هایی در گرامیداشت این مناسبت در سراسر جهان برگزار می شود، در نظر است در 4 مهر ماه سال 1395 با اجرای برنامه های مناسب پیرامون شعار سال با عنوان، " کنترل دخانیات، پاسخی در برابر همه گیری جهانی آن" این روز گرامی داشته شود.

مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: استعمال دخانیات هر ساله موجب مرگ شش میلیون نفر در جهان می شود. از این تعداد 600 هزار نفر در اثر مواجهه با دود دست دوم آن جان خود را از دست می دهند. شواهد روشنی که ارتباط بین مصرف دخانیات و ابتلا به سرطان ریه، کلیه، حنجره و سر و گردن، پستان، مثانه، مری، لوزالمعده و معده را نشان می دهد وجود دارد. حدود نیمی از مصرف کنندگان دخانیات در سنین بهره وری و به صورت زود هنگام جان خود را از دست می دهند و به طور متوسط این افراد 10 سال زودتر از افراد غیر سیگاری می میرند. بنابراین مصرف دخانیات یک مسئله مهم بهداشت عمومی و بهداشت محیط در سراسر جهان است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ارسال پیامی به مناسبت بیست و ششم سپتامبر، روز جهانی بهداشت محیط، این روز را به دست اندرکاران این حرفه تبریک گفت.

به گزارش "وب دا" در شیراز، در متن پیام دکتر "محمدهادی ایمانیه" به این مناسبت، آمده است:

مسایل مربوط به سلامت و محیط از مهم ترین مفاهیم و کارکردهای توسعه بوده و می توانند امیدی برای دست یافتن به هدف های اجتماعی و اقتصادی در جوامع ایجاد کنند.

تهدیدهای ناشی از عدم توسعه و یا تهدیدهای نوپدید ناشی از توسعه مانند عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم، بهسازی ناکافی محیط، آلودگی مواد غذایی، هوا، آب، تجمع مواد زاید خطرناک و ... همه و همه وابستگی شدیدی به عوامل محیطی دارند، عواملی که کنترل و مدیریت آنها در حیطه وظایف مهندسان بهداشت محیط است.

کسانی که با تلاش های مستمر خود می کوشند این عوامل را شناسایی، کنترل و مدیریت نموده و نقش بسزای خود را در سلامت جامعه ایفا نمایند.

انتظار می رود در راستای تحقق  شعار امسال روز جهانی بهداشت محیط " کنترل دخانیات، راهی برای پیشگیری از گسترش جهانی آن" همه آحاد جامعه و سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی دست در دست هم  و همگام با پرسنل زحمتکش بهداشت محیط به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

لذا فرارسیدن روز جهانی بهداشت محیط(26 سپتامبر) را به تمامی کارکنان و خدمتگزاران این حوزه که گام های موثری در راه رسیدن به سلامت عمومی در راستای توسعه سلامت جامعه برمی دارند، تبریک گفته و سعادت و موفقیت ایشان را از درگاه خداوند منان خواستارم.

دکتر محمد هادی ایمانیه

رییس دانشگاه و قائم مقام وزیر در استان


پیام تبریک معاون بهداشتی دانشگاه به مناسبت روز جهانی بهداشت محیط 

1395-7-4


 

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ارسال پیامی به مناسبت روز جهانی بهداشت محیط، این روز را گرامی داشت.

به گزارش "وب دا" در شیراز، در متن پیام دکتر "محسن مقدمی"، آمده است:

26 سپتامبر روز جهانی بهداشت محیط، یادآور تلاش ها و زحمات شبانه روزی همکاران این حوزه، بازنگری فعالیت های انجام شده، برنامه ریزی و تعیین خط مشی برای آینده است و می تواند آغازگر تلاشی دیگر برای آمادگی عمومی و پیشرفت های موردنظر در راستای تحقق اهداف سلامت محور باشد.

لذا ضمن ارج نهادن به تلاش های خستگی ناپذیر کلیه همکاران بهداشت محیط و تبریک این مناسبت، برای همه عزیزان از درگاه خداوند متعال سلامت، موفقیت و بهروزی مسئلت می نمایم.

دکتر محسن مقدمی

معاون بهداشتی دانشگاه و رییس مرکز بهداشت استان

  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-7-4 14:25        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ